Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo zaútočil chemickými zbraněmi v Sýrii?

Hrozba použití zbraní hromadného ničení v občanské válce v Sýrii se stala,bohužel realitou. I když zatím není úplně jasné, kdo konkrétně chemické zbraně použil, je dnes prokazatelné., že byl použit otravný plyn sarin.

 


Ten patří ke klasickým bojovým plynům, které byly ve skladech armád již v době studené války a postupně se stal zbraní hromadného ničení "chudých" i v současné době. Nervově paralytický plyn zabíjí člověka po několika nadechnutí smrtící koncentrace, při nižší koncentraci vážně poškozuje nervovou soustavu člověka.

Na Středním východě jej měly, nebo snad ještě mají, všechny armády, které mají odpovídající bojový potenciál. Pokud byla diskuse o existenci zbraních hromadného ničení při útoku koalice vedené USA na Irák v roce 2003, pak existuje vážné podezření že chemické zbraně Saddám Husajn skutečně ve výzbroji své armády měl, i když se nepodařilo tyto podezření oficiálně potvrdit.

Zpráva odborné komise OSN ovšem v roce 1997 konstatovala, že Irák nezdůvodnil rozdíly mezi původně deklarovanými počty chemické munice a skutečně nalezenými počty dělostřeleckých granátů a jiných druhů chemické munice. Tento počet odhadem činil 30 000 ks chemické munice, přičemž Irák v té době vyrobil a nezdůvodnil zničení až 600 tun surovin na výrobu bojových chemických plynů (typ VX) .

Po porážce Saddáma Husajna pomyslnou štafetu držitele zbraní hromadného ničení v podobě chemických zbraní převzal syrský režim Bašára Asada. Ten na rozdíl od Saddáma Husajna ani neskrývá, že tyto zbraně vlastní.

To, že byly ve syrské občanské válce chemické zbraně prokazatelně použity, potvrdilo několik zdrojů. Klíčovou otázkou však je, kdo chemické zbraně použil. Jak Asadův režim, tak rebelové odpovědnost odmítají a jasno nemají ani zpravodajské služby USA a Izraele. Ve své podstatě tak jde o historický okamžik, kdy je jasné, že chemické zbraně byly použity, avšak není jasné, kdo je použil.

Existují tak tři možnosti, jak se otravný plyn dostal na bojiště.

První z nich, ale také poměrně málo pravděpodobná je, že došlo v rámci bojových akcí k nechtěnému zasažení některého ze skladů chemické munice a tím k její destrukci a následnému úniku otravného plynu. Problém spočívá v tom, že umístění skladů je relativně dobře známo a ty, o kterých neví obě válčící strany, by pravděpodobně nebyly umístěny v prostorech, kde je velká koncentrace osob a pohyb bojových jednotek. I když tuto variantu nelze vyloučit, jednalo by se o neúmyslné použití otravných látek a po vyřešení všech nezbytných kroků může být světové společenství realitně v klidu.

Druhá možnost je, že chemickými zbraněmi přes řadu ujištění, že je nepoužije, zaútočil Asadův režim. V takovém případě by se jednalo o zásadní porušení všech slibů a ujištění, že zbraně hromadného ničení nebudou použity a zůstanou v bezpečných skladech. I po zjištění, že se sarin objevil na bojišti a zasáhl jednu z válčících stran a civilní obyvatelstvo, představitelé Sýrie kategoricky tuto možnost odmítly. To ale neznamená, že někdo z linie velení bojových jednotek armády takový rozkaz nevydal. Na druhé straně nebyl důvod, pro který by se tak "silný kalibr" musel použít. Bašár Asad ví, že použití těchto zbraní je poslední možnost, jak zvrátit nepříznivý vývoj na bojišti, za normálních okolností směřující k definitivní porážce. Podle známých informací Asadův režim ještě v takové situaci není. Jasná vyjádření západních velmocí že překročení této hranice by bylo důvodem pro přímou intervenci ve prospěch rebelů a ztráta podpory Ruska a Číny, by měly být dostatečným varováním. Přímá intervence by měla pravděpodobně fatální následky na průběh občanské války, a to v neprospěch syrského režimu. Použití chemických zbraní by ale bylo omezeno jen na území Sýrie a v průběhu intervence by byly sklady chemické munice a prostředky k jejich dopravě na cíl přednostně zničeny.

Třetí a nejméně příznivá varianta je, že chemické zbraně použili rebelové. To dokonce naznačuje i zpráva OSN. Zásadní problém je, že dnes není jasné, podobně jako tomu bylo v jiných případech "Arabského jara", kdo skutečně stojí v čele rebelů a kdo stanovuje konečné cíle. Více než například v Libyi je zřejmé, že síly rebelů jsou úzce propojeny na al-Káidu a další organizace radikálního islámu.

To nejenom že téměř vylučuje, byť jen v částečné míře, budoucí prodemokratický vývoj. Pokud by se v budoucnosti prokázalo, že chemický útok připravili rebelové, byl by to několikanásobně negativní signál. Předně by to znamenalo skutečnost, že se omezila kontrola tak významných zařízení, jako jsou sklady chemické munice, a tedy že dosavadní režim v Sýrii ztrácí schopnost řídit zbytky regulérní armády, i ty, které jsou odpovědné za uvedené sklady zbraní hromadného ničení. Jinými slovy, že se rychle blíží konec diktatury Bašára Asada (což samo o sobě není negativní) .

Dnes máme jen jednu jistotu, co se týká organizace rebelů, a to, že přesně nevíme, zda vůbec někdo řídí strategická rozhodování a tedy směřování k jednotnému cíli (mimo odstranění režimu Asada).

V takovém případě by vůbec nebylo jasné proč a za jakým účelem byly tyto zbraně použity. Naprosto zásadní otázka zní, kdo vlastně chemické zbraně drží a je schopen je použít. Pokud by to totiž byla některá z organizací, jejichž aktivity přesahují hranice Sýrie a zájem svrhnout Asada, je na místě uvést, že bychom měly být na pozoru a být připraveni provést jakoukoli intervenci k zabránění nekontrolovaného přesunu tohoto druhu zbraní hromadného ničení mimo území Sýrie.

Hypoteticky – pokud drží chemické zbraně al-Káida nebo její odnož, není cílem jen likvidace režimu, ale cíle daleko vzdálenější a pro nás nepříznivé, protože takovým cílem může být i Česká republika. Mohlo by se stát, že se část chemické munice přesune kamkoliv – i do České republiky, Velké Británie, nebo USA a bude použita například v metru.

Při znalosti, jak takovou zbraň použít by to znamenalo (použití v přepravní špičce), stovky mrtvých a zraněných lidí. Pak to, že se objevil sarin na bojišti by vůbec nemuselo znamenat, že primárním smyslem použití v Sýrii bylo dosažení nějakého dílčího cíle na bojišti v Sýrii, ale test schopností použít tyto zbraně a ověření jejich účinnosti.

Ostatně alespoň podle záběrů televizních kamer, oběťmi nebyli vojáci, ale bojovníci strany rebelů nebo civilisté. Problém by byl i v tom, kdyby se sarin dostal do Sýrie z nezničených zásob z Iráku.

Co tedy udělat? Předně se musí spojit všechny zpravodajské služby a to i ty, které přímo nepůsobí na teritoriu Sýrie a odhalit, kdo je skutečně za použitím chemických zbraní v Sýrii. Prokáže-li se, že byly použity plánovitě, nebo že Asad ztratil schopnost zajistit jejich bezpečné uložení, je na místě rozhodnutí světové komunity o provedení intervence na území Sýrie. Ne proto, aby byl ovlivněn průběh občanské války, ale aby se zajistilo, že tyto zbraně nebudou použity. A to jak v občanské válce, tak mimo území Sýrie jako zbraň teroristů.

A co Češi? Máme rozsáhlé know-how a naše Centrum odborné přípravy OPZHN ve Vyškově, které je zároveň pracovištěm NATO. Pokud se tak ještě nestalo, měly by být tímto pracovištěm rozpracovány všechny případné scénáře toho, co se může stát a jak na útok chemickými zbraněmi reagovat. Vůbec by nebylo od věci zároveň připravit variantní plány použití našich jednotek OPZHN, a to jak ve prospěch případného spojeneckého zásahu na území Sýrie, tak k ochraně obyvatelstva.

Signály o hrozbě použití chemickými zbraněmi jsou natolik silné, že nesmíme podcenit žádný z možných scénářů.

Autor: Jiří Šedivý | čtvrtek 16.5.2013 8:30 | karma článku: 19,31 | přečteno: 931x
  • Další články autora

Jiří Šedivý

Ukrajinu pravděpodobně čeká další zklamání z neúspěchu na bojišti

Není to tak dlouho, co drtivá většina analytiků předpovídala kolaps ruské obrany a spektakulární vítězství ukrajinských vojsk v nejdříve jarní ofenzívě 2023, a pak když nezačala brzy na jaře, letní ofenzívě. Opak se stal pravdou.

14.1.2024 v 16:20 | Karma: 41,38 | Přečteno: 7995x | Diskuse| Politika

Jiří Šedivý

Ukrajinci se nesmí držet sovětské doktríny, jinak bude vítězství velmi bolestné

Od konce minulého roku probíhá diskuse o tom, kdy a jak bude účinná jarní ukrajinská ofenzíva. Až nelogicky optimistické názory deformovaly skutečný obraz stavu ukrajinských vojsk k takové ofenzívě připravených.

25.7.2023 v 12:30 | Karma: 26,61 | Přečteno: 1070x | Diskuse| Politika

Jiří Šedivý

Válka o Ukrajinu v lednu nebude

Zaručené zprávy z úst některých politiků ale i vojáků o tom, že Rusko v lednu napadne Ukrajinu jsou neuvážené a situaci jen zhoršují. Tím vlastně nahrávají ruskému vládci Putinovi.

25.12.2021 v 9:55 | Karma: 27,83 | Přečteno: 1518x | Diskuse| Politika

Jiří Šedivý

Příliš výbušná krize na běloruských hranicích

Krize na východním křídle Severoatlantické aliance se dostala do nové fáze. Se zneužitím migrantů si zatím neumíme efektivně poradit.

29.11.2021 v 9:00 | Karma: 23,86 | Přečteno: 613x | Diskuse| Politika

Jiří Šedivý

Tálibán nám vystavil vysvědčení o naší „práci“ v Afghánistánu (2. část)

„Úprk US Army z Afghánistánu“ jsou časté titulky, především sdělovacích prostředků, které moc nefandí USA nebo obecně NATO.

16.8.2021 v 9:11 | Karma: 35,14 | Přečteno: 8974x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

Zatkněte propalestinské levicové fašisty, vyzývá demokratický kongresman

25. dubna 2024  20:44

Demokratický kongresman Adam Smith označil propalestinské demonstranty za „levicové fašisty“ a...

Pád zhýralého náměstka otřásl Moskvou. Pod Šojguem se houpe židle

25. dubna 2024

Premium Ruskou politickou scénu rozvířil největší korupční skandál od začátku války. Zatčení náměstka...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3371x
Armádní generál v záloze, někdejší náčelník generálního štábu AČR a velitel českého kontingentu IFOR (Bosna a Hercegovina).

Seznam rubrik