Zrušení Útvaru speciálních operací poškozuje řadové vojáky

30. 05. 2011 12:30:19
Rozhodnutí o vytvoření Útvaru speciálních operací Vojenské policie bylo samo o sobě nesprávným rozhodnutím. Již v době rozhodování bylo jasné, že se jedná víc o „módní“ výstřelek, než o promyšlený krok. Jeho zrušení kvůli některým selháním však je nesystémové a poškozuje řadové vojáky.

Argumenty, že v armádě máme dva až tři útvary cvičené pro podobné činnosti, byly odmítány a nositelé těchto argumentů nezřídka označeni za odpůrce reformy armády. Bohužel od počátku bylo evidentní, že založený útvar bude překrývat pravomoci jiných útvarů nejenom v rezortu MO, ale i mimo rezort. Střet přišel poměrně brzy, když se tehdejší ministr obrany snažil prosadit rozhodnutí k vyslání týmů tohoto útvaru ke střežení ambasád v rizikových regionech či státech, jakým byl a je bezesporu Afghánistán. Vyhrálo ministerstvo vnitra, a kdyby nepřišly současné kruté finanční restrikce, asi by policisté střežili ambasádu v Kábulu dodnes.

Kořeny chybných rozhodnutí lze vystopovat do doby, kdy byla tato složka vyňata ze struktury Armády ČR a přímo podřízena ministrovi obrany. V zásadě to byl výsledek střetu dvou konceptů budoucího rozvoje Vojenské policie. Koncept Vojenské policie byl zákonem z roku 1992 směřován do podoby paralelní struktury Policie České republiky a odkláněl se od představ velitelů AČR.

V armádě velitelům vždy chyběl kvalitní nástroj pro řešení problémů vznikajících v jednotkách a útvarech, ale po roce 1989 i složka armády plnící úkoly, které byly v minulosti svěřovány vševojskovým jednotkám, přidělovaným týlovým svazkům. Tento zákon to neřešil a ani další novely zákona č.124/1992 Sb., tento stav nevyřešil a vojenská policie se od roku 2000 začala armádě vzdalovat, místo toho, aby se stala mimo některých vybraných částí integrální součástí armády. Významné bylo i to, že tak jak se zvyšovala odbornost policejních vyšetřovatelů, stále více se v závěrech šetření nebo preventivních opatření objevovaly závěry ukazující na přesah vojenských případů do civilní sféry. To bylo i politicky citlivé, vnímáno politickým vedením rezortu o to víc, že tato hlášení byla zasílána ministrovi obrany cestou Generálního štábu.

Protože žádné vedení rezortu MO nemělo takové kapacity, aby metodicky správně vedlo Vojenskou policii, v její historii se kupily chyby, za které je dnes Vojenská policie kritizována. Pravděpodobně i spolupráce s PČR mohla být systematičtější. Paradoxně zejména na nižších úrovních byla z praktického hlediska užitečnější, než ve „vyšších patrech“.

Prosazení výstavby Útvaru speciálních operací bylo jen vyústěním na jedné straně bezradnosti jak s Vojenskou policií zacházet, na druhé přehnané představy o tom, co je možné s Vojenskou policií dělat. A tak se zrodil SOG. Samo o sobě to, že nejenom řadoví vojáci, ale i vedení Vojenské policie a vedení rezortu ministerstva obrany snad ani neznalo správný název útvaru a v rozporu se všemi běžnými normami dnes používají zkratku anglického překladu „Special operation group“ ukazuje na to, že tento útvar začal žít svým životem.

Výsledkem bylo to, že řízení útvaru převzala skupina neformálních lídrů a vedení Vojenské policie ponechalo rozvoj jednotky, včetně jejího vybavování na nich. Musím připomenout, že podobnou historii zažilo i české letectvo, kdy neformální lídři v určitém období ovlivňovali názory v jednotkách a útvarech a v důsledku nás to stálo několik lidských životů a značné materiální škody, do doby než vedení vzdušných sil vrátilo stav do normálních kolejí. I do tohoto útvaru (ÚSO) ministerstvo obrany investovalo značné prostředky, a to nejenom do vybavení, včetně toho, co uvedl Jan Gazdík v MfD v sobotu, ale i do výcviku vojáků. Je nutné i uvést, že nebylo možné, stejně jako dnes, aby byly prováděny nákupy výzbroje v takových částkách a vedení rezortu MO o tom nevědělo. Ekonomika ministerstva obrany byla a je relativně významně centralizována a mnohem menší investice byly a jsou projednávány vedením MO.

Politováníhodná konfliktní situace, která se před časem odehrála v Afghánistánu, měla ten nejhorší závěr, který tehdejší vedení rezortu MO mohlo učinit. Rozhodnutí Útvar speciálních operací Vojenské policie rozpustit bylo další ukázkou toho, že si politické vedení rezortu a) nevědělo rady s vysoce specializovaným útvarem, který měl jen omezené možnosti použití, b) nezodpovědně hodilo za hlavu vše, co do jednotky bylo investováno, zejména tím, že vojáky rozeslalo do různých jiných struktur v rezortu, některé propustilo do civilu, c) není od věci prověřit, zda skutečně nedošlo k vyřešení konkurenčních sporů, jak se potichu v armádě diskutovalo.

Skutečně bezprostředně tak byli postiženi řadoví vojáci útvaru.

Dnešní vedení rezortu MO má nelehký úkol najít důvody podivných nákupů do Útvaru speciálních operací, a pokud došlo k trestné činnosti viníky nechat potrestat. Pokud ovšem bude terčem jen několik jednotlivců a nebude zcela zřetelně pojmenována i politická odpovědnost, vůbec není vyloučeno, že se podobná situace nebude opakovat i v budoucnosti. Ostatně případ letadel CASA, nebo nákup vozidel DINGO jsou svědectvím toho, že podobné procesy v rezortu MO probíhaly i jinde, než v Útvaru speciálních operací.

S tím souvisí i současná debata o Bílé knize. V podstatě je to dokument, který má víc politický význam, než vojenský. Ačkoli většina lidí očekávala, že Bílá kniha dá téměř detailní návod na další směřování naší armády, její skutečný význam je v politickém konsenzu jak přistupovat k jednomu ze tří základních pilířů moci státu, k bezpečnosti. A protože je povinností politické reprezentace státu věnovat se zásadním úkolům, pro které jsou občany voleni, a protože bezpečnost státu je životním zájmem každého státu, mělo by dojít k dohodě o závěrech Bílé knihy a ne soupeřit a torpédovat jakékoli možné řešení. Jinými slovy, pokud má opozice výhrady k tomu, co bylo předloženo v podobě Bílé knihy, za kritikou by měl bezprostředně následovat reálný návrh řešení.

Jen tak nebude po dalších volbách terčem další dramatická změna vstupních parametrů rozvoje armády, při čemž většinou dojde ke ztrátám na financích, které se odepisují, aniž je někdo brán k odpovědnosti (viz. Těchonín). Navrhované řešení Vojenské policie – tedy pod ministrem obrany ponechat část Vojenské policie zabývající se vyšetřováním trestné činnosti, pořádkové jednotky a jednotky zabývající se provozem v armádě zpět přepodřídit příslušným velitelstvím velitelským stupňům AČR je účelné řešení.

Autor: Jiří Šedivý | pondělí 30.5.2011 12:30 | karma článku: 34.85 | přečteno: 9546x

Další články blogera

Jiří Šedivý

Ukrajinu pravděpodobně čeká další zklamání z neúspěchu na bojišti

Není to tak dlouho, co drtivá většina analytiků předpovídala kolaps ruské obrany a spektakulární vítězství ukrajinských vojsk v nejdříve jarní ofenzívě 2023, a pak když nezačala brzy na jaře, letní ofenzívě. Opak se stal pravdou.

14.1.2024 v 16:20 | Karma článku: 41.38 | Přečteno: 7983 | Diskuse

Jiří Šedivý

Ukrajinci se nesmí držet sovětské doktríny, jinak bude vítězství velmi bolestné

Od konce minulého roku probíhá diskuse o tom, kdy a jak bude účinná jarní ukrajinská ofenzíva. Až nelogicky optimistické názory deformovaly skutečný obraz stavu ukrajinských vojsk k takové ofenzívě připravených.

25.7.2023 v 12:30 | Karma článku: 26.37 | Přečteno: 1062 | Diskuse

Jiří Šedivý

Válka o Ukrajinu v lednu nebude

Zaručené zprávy z úst některých politiků ale i vojáků o tom, že Rusko v lednu napadne Ukrajinu jsou neuvážené a situaci jen zhoršují. Tím vlastně nahrávají ruskému vládci Putinovi.

25.12.2021 v 9:55 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 1511 | Diskuse

Jiří Šedivý

Příliš výbušná krize na běloruských hranicích

Krize na východním křídle Severoatlantické aliance se dostala do nové fáze. Se zneužitím migrantů si zatím neumíme efektivně poradit.

29.11.2021 v 9:00 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 607 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 8.47 | Přečteno: 195 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 208 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 28.85 | Přečteno: 614 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 529 | Diskuse

Petr Štrompf

Utažený kremelský šroub. Stržený závit pak způsobí pohromu

Islamisté vraždící v Moskvě. Mrtví na obou stranách ukrajinské fronty. Represe režimu, žijícího ve strachu o sebe samého. Šrouby stále utahuje a bude je utahovat ještě víc.

26.3.2024 v 17:34 | Karma článku: 18.93 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3371

Armádní generál v záloze, někdejší náčelník generálního štábu AČR a velitel českého kontingentu IFOR (Bosna a Hercegovina).

Seznam rubrik

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...